Wielu ludzi zastanawia się nad montażem listew i zadaje sobie pytanie: listwy przypodłogowe na klej czy kołki? Listwy tego typu montujemy w miejscach połączeń dwóch podłóg, aby zapewnić im lepszy wygląd, a sobie komfort użytkowania. Samodzielny montaż listew nie jest trudny – nie wymaga ani dużego doświadczenia, ani specjalistycznych narzędzi. Zazwyczaj wystarczy nam wiertarka oraz zwykły młotek. Podstawową kwestią jest dobór odpowiednich listew. W sklepach budowlanych zazwyczaj dostępne są listwy płaskie oraz wyokrąglone (przy łączeniu dwóch różnych grubości podłóg powinniśmy wybrać te drugie).

Najpopularniejszym sposobem ich montażu jest przymocowanie listew na kołki, co wymaga jedynie podstawowych narzędzi – wiertarki oraz młotka. Niektórzy fachowcy stosują montaż listew na klej bądź piankę montażową. To rozwiązanie zdecydowanie najłatwiejsze, lecz jednocześnie najmniej wytrzymałe. Próg przymocowany na klej może odrywać się od podłoża, np. w momencie uderzenia albo zahaczenia o listwę. Klejenie ma jeszcze jedną poważną wadę – w przypadku podłóg drewnianych (np. tzw. podłóg „pływających) uniemożliwi ich prawidłową pracę.

Jak zamontować listwy przypodłogowe na klej?

Bardzo dużo ludzi zadaje nam pytanie jak zamontować listwy przypodłogowe na klej. Jest to zazwyczaj ostatnim etapem wymiany i ułożenia podłóg. Jeszcze tylko kilka prostych kroków i będziemy mogli cieszyć się pięknymi panelami, ustawiać na nich meble oraz kłaść dywany. Listwy przypodłogowe na klej można zamontować łatwo i szybko, a co najważniejsze – zrobić to samodzielnie. Najprostszym sposobem będzie użycie kleju montażowego. Wystarczy posmarować wewnętrzną stronę listwy klejem, a następnie mocno docisnąć ją do podłoża.

Choć to rozwiązanie jest łatwe, a nawet stosunkowo tanie. Podłogę użytkujemy nieustannie. Każdego dnia ktoś po niej stąpa, a chodząc, często zaczepiamy o listwy na klej. W ten sposób szybko mogą ulec uszkodzeniu. Trzeba zatem uważać by listwy nie uległy zniszczeniu.. Ponadto w przypadku tzw. podłóg „pływających” , które delikatnie poruszają się pod wpływem zmiany temperatury, połączenie podłóg klejem uniemożliwia ich ruch i sprawia, że panele tracą swoje właściwości.

Montaż listew przypodłogowych na kołki

Kładąc podłogę, nie możemy zapomnieć o temacie jakim jest montaż listew przypodłogowych na kołki. Dzięki nim z łatwością zamaskujemy miejsce połączenie dwóch powierzchni, nadamy im estetyczny wygląd, a sobie zapewnimy komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Listwy progowe do płytek lub paneli możemy zamontować na klej, piankę montażową czy też kołki. Zamontowanie ich na kołki z pozoru może wydać się najtrudniejszym sposobem – w rzeczywistości z tym zajęciem poradzi sobie nawet remontowy nowicjusz. Od czego powinniśmy zacząć? Przygotujemy sobie niezbędne narzędzia: młotek, wkrętak oraz wiertarkę.

montaz listew przypodlogowych na kolki

W przypadku niektórych listew, na ich spodniej stronie znajdziemy szynę, do której możemy zamocować wkręty. W szczelinie pomiędzy płytkami powinniśmy wówczas nawiercić otwory oddalone od siebie o około 30 cm. W tych otworach umieścimy kołki rozporowe, które będą utrzymywały listwę na swoim miejscu. Listwy progowe do płytek powinniśmy teraz przybić motkiem. Użyjmy takiego z gumową końcówką albo wykorzystajmy drewniany klocek. Dobijajmy listwy ostrożnie, tak, aby ich nie uszkodzić. Teraz wybór należy do Państwa jeśli chodzi o temat listwy przypodłogowe na klej czy kołki?

POLECANE ARTYKUŁY